XVIII konferencja dla szkół sanatoryjnych, przyszpitalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych

Zapraszamy na XVIII konferencję dla szkół sanatoryjnych, przyszpitalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych: „Tor przeszkód – od dziecka do nastolatka”, 3 – 4 października 2019 r. Ustroń, Hotel Jaskółka, ul. Zdrojowa 10

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością zapraszamy na nasze coroczne spotkanie. Tegoroczny temat konferencji zogniskowany jest wokół wspierania rozwoju psychospołecznego dziecka i nastolatka. Zwyczajowo zaplanowałyśmy dla Państwa zarówno sesję wykładową, jak i dwie sesje warsztatowe.

Z sentymentem myślimy, że nasze przedsięwzięcie osiągnęło w tym roku swoją „pełnoletniość”.

Na miejsce konferencji wybrałyśmy ponownie Ustroń, szczegółowe informacje opublikujemy we wrześniu 2019 r.

Plan konferencji

Dzień I – 3 października 2019 r.
9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników
9:00 – 10:00 Przerwa powitalna
10:00 – 10:20 Uroczyste otwarcie konferencji
Część wykładowa
10:20 – 11:10 Obraz kryzysu psychicznego wśród adolescentów na podstawie doświadczeń ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111

Lucyna Kicińska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

11:10 – 11:30 Neurony lustrzane – umysły bez granic

dr Marek Kaczmarzyk, Uniwersytet Śląski
Prezentacja wykładu umieszczonego na platformie TED

11:30 – 11:50 Prezentacja wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem „EKO ŚWIAT”

Agata Zimon, Renata Kowalczyk, Szkoła Podstawowa nr 38 Specjalna zorganizowana w Podmiotach Leczniczych w Zabrzu

11:50 – 12:10 Przerwa kawowa
12:10 – 13:00 Wspomaganie psychospołecznego rozwoju uczniów z przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz zaburzeniami psychicznymi

dr hab. Piotr Majewicz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

13:00 – 13:15 Sanatorium zdrową przygodą dla każdego dziecka. Prezentacja działań Zespołu Szkól Specjalnych w Rabce-Zdroju

Anna Dachowska – dyrektor placówki, Anna Kordecka – nauczyciel placówki

13:15 – 15:00 Obiad
Część warsztatowa
16:00 – 18:30 Warsztaty dla uczestników:

 1. Seminarium dla dyrektorów z zakresu prawa oświatowego
  Anna Król, specjalistka prawa oświatowego
 2. „Nastolatek. Kiedy pozwolić, kiedy zabronić?”
  Magdalena Wieczorek, ROM-E Metis w Katowicach
 3. Wykorzystanie technik papieroplastyki w pracy z dzieckiem chorym
  Iwona Czyszczoń, Zofia Zając, Zespół Szkól Specjalnych w Rabce-Zdroju
 4. Papierem tworzone, czyli scrapbooking w szpitalu i nie tylko
  Amelia Niklasowska-Moulaoui, Szkoła Podstawowa nr 38 Specjalna w Zabrzu

Przerwa kawowa: 17:15 – 17:30

19:00 Uroczysta kolacja
Dzień II – 4 października 2019 r.
8:00 – 10.00 Śniadanie
Część warsztatowa
10.00 – 13.00 Warsztaty dla uczestników:

 1. Smartfon – pomoc nauczyciela do zadań specjalnych
  Agnieszka Bilska, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
 2. Wzmacnianie odporności psychicznej dzieci i młodzieży przewlekle chorej
  Mirosława Bochner, ROM-E Metis w Katowicach
 3. Zastosowanie masy ultralekkiej i form silikonowych w pracy z dziećmi i młodzieżą przewlekle chorą
  Ewa Betka, Małgorzata Wielek, Zespół Szkół Specjalnych w Goczałkowicach-Zdroju

Przerwa kawowa: 11:30 – 11:50

13:00 – 13:15 Podsumowanie i zakończenie konferencji
13:15 – 14:15 Obiad

 

O wykładowcach i prowadzących warsztaty:

Lucyna Kicińska – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Terapii Narracyjnej. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pełni funkcję koordynatorki Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100. Członkini Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego. Autorka narzędzi edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Prowadzi szkolenia profesjonalistów z zakresu świadczenia pomocy przez telefon i online.

Piotr Majewicz – doktor nauk humanistycznych, kierownik katedry Dydaktyki Specjalnej i Psychoedukacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół zagadnień związanych z psychopedagogicznymi problemami dzieci i młodzieży z przewlekłymi chorobami somatycznymi, rehabilitacją w kontekście psychologii pozytywnej, osobowością pedagoga specjalnego, a przede wszystkim, co stanowi główny obszar eksploracji – psychospołecznym funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnością ruchową. Autor ponad 60 artykułów i 2 książek, współautor 1 oraz współredaktor 3 książek z zakresu psychologii rehabilitacji i pedagogiki specjalnej.

Anna Dachowska – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno -Uzdrowiskowym w Rabce-Zdroju. Historia Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci sięga roku 1924,powstały wówczas ośrodek, przeznaczony był dla śląskich dzieci zagrożonych gruźlicą. W 1990 r. Ośrodek zmienił nazwę na Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci, a w XII 2012 r. GORD zmienił nazwę na Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr Adama Szebesty w Rabce-Zdroju sp. z o.o. Najczęściej leczone schorzenia w tym miejscu, to – wady postawy i skrzywienia kręgosłupa, choroby górnych dróg oddechowych, astma, choroby przewodu pokarmowego, choroby dróg moczowych. Szkoła podejmuje różne inicjatywy w obszarze profilaktyki i wychowania: Narodowe czytanie, Sprzątanie świata, Góra grosza, Dzień papieski, organizuje spotkania z pisarzami, twórcami komiksów, miłośnikami Podhala i różnymi ciekawymi ludźmi.

Anna Król – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, autorka szeregu publikacji poświęconej tematyce prawa administracyjnego i prawa pracy, współautorka komentarzy do ustawy o systemie oświaty i wielu publikacji z tego zakresu. Wykładowca akademicki, wieloletni pracownik administracji publicznej, w tym organu nadzoru pedagogicznego, zastępca przewodniczącego wspólnej komisji dyscyplinarnej dla członków korpusu służby cywilnej, przez 5 lat pełniła funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych, od ponad 10 lat prowadzi zajęcia, szkolenia i kursy, współpracując ze szkołami wyższymi i placówkami doskonalenia nauczycieli.

Magdalena Wieczorek – absolwentka filologii polskiej i resocjalizacji Uniwersytetu Śląskiego, studiów podyplomowych z zakresu psychokorekcji zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży i coachingu oraz kursu kwalifikacyjnego z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Nauczyciel dyplomowany, wieloletni pedagog szkolny. Współpracuje z nauczycielami w zakresie wspierania w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, wspomaga szkoły w rozwoju, prowadzi sieci współpracy i doskonalenia nauczycieli. Prowadzi szkolenia w obszarach: trudne zachowania ucznia, budowanie strategii wychowawczych i korygujących, metoda dramy, dyscyplina, wagary, współpraca z rodzicami, zagrożenia cywilizacyjne.

Amelia Niklasowska-Moulaou – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 38 Specjalnej w Zabrzu, pedagog terapeutyczny, oligofrenopedagog, studia podyplomowe z pedagogiki wczesnoszkolnej, 22 lata pracy w szpitalu jako nauczyciel oraz równolegle 7 lat pracy jako wychowawca w szpitalu oraz w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Pasjonatka technik dekupażu, quilingu, ostatnio scrapbookingu. Organizuje warsztaty dla dzieci i rodziców w zabrzańskiej klinice.

Agnieszka Bilska – Superbelferka RP, laureatka konkursu dla nauczycieli języka angielskiego – Pearson ELT Teacher Award 2017; na co dzień nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach, autorka licznych publikacji i warsztatów dla nauczycieli, na których uczy m.in. projektowania gier miejskich z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Trenerka w programie Asy Internetu. Prowadzi na Facebooku fanpage „Gamifikacja Edu” poświęcony grom i gamifikacji. Współtworzy gliwicki Warsztat Miejski, społeczność miłośników majsterkowania. Absolwentka kierunku User Experience Design na SWPS w Katowicach.

Mirosława Bochner – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego nr I/335, coach International Coach Federation. Absolwentka wielu szkoleń doskonalących umiejętności pomocy i wsparcia psychologicznego prowadzonych przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi, Instytutu Gestalt w Krakowie, Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodka Synapsis w Warszawie. Po przeszkoleniu w zakresie terapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Posiada wieloletnie doświadczenia w pomocy psychologicznej i pracy psychoedukacyjnej z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w obszarach budowania poczucia wartości, skutecznych metod uczenia się, uaktywniania i stymulowania mózgu w procesie przyswajania wiedzy, interwencji kryzysowej na terenie szkoły.

Ewa Betka, Małgorzata Wielek – nauczyciele w Zespole Szkół Specjalnych w Goczałkowicach-Zdroju, pasjonatki wykorzystania form plastycznych w zajęciach edukacyjnych i terapeutycznych z dziećmi. Z ogromnym zaangażowaniem poszerzają swoje umiejętności i wiedzę z obszaru nowych dostępnych metod pracy z dziećmi i chętnie się nią dzielą. W Zespole Szkół Specjalnych w Goczałkowicach-Zdroju w wielu miejscach widać efekty ich pracy.

 

Opłata konferencyjna: 410 zł (cena obejmuje koszt udziału w konferencji, wyżywienia i noclegu).

Serdecznie zapraszamy i oczekujemy na spotkanie z Państwem!

Koordynatorzy konferencji

Wioleta Baraniak
e-mail: wbaraniak@metis.pl
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 124

Katarzyna Jaworska
e-mail: kjaworska@.metis.pl
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew.102

Posted on Categories Aktualności