XIV edycja konferencji dla szkół sanatoryjnych…

Szanowni Państwo!

Zapraszamy na XIV konferencję dla szkół sanatoryjnych, przyszpitalnych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych "Myśl. Wierz. Marz. Miej odwagę." (Walt Disney) – o pracy z dziećmi i młodzieżą we współczesnej edukacji, która odbędzie się w Ustroniu, 15 – 16 października 2015 r.

Wzmocnić dzieci, wzmocnić młodzież! – postanowiłyśmy w tym roku zogniskować tematykę naszej konferencji wokół tego zagadnienia. Wszyscy, dorośli, jak i dzieci odczuwamy zmiany zachodzące w naszym otoczeniu: zmiany w systemie państwowym, zmiany w systemie szkolnym i zmiany w systemie rodzinnym.

Jak, w tak zmieniających się warunkach zaszczepić i zachować w uczniach pozytywne, ale i realistyczne nastawienie? Jak wzmocnić ich elastyczność, by nie ulegali zbyt łatwo przeciwnościom losu? Jak, jako nauczyciele, możecie Państwo, wydobyć z wychowanków, ich talenty i zdolności, którym to działaniom towarzyszyć powinien rozsądny plan edukacyjny.

Na miejsce konferencji wybrałyśmy ponownie ośrodek Muflon w Ustroniu. Dodatkowe informacje nt. ośrodka, w którym odbywać się będzie konferencja, znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.orw-muflon.com.pl

PLAN KONFERENCJI

Dzień I – 15 października 2015 r.

9:00 – 10:00

Rejestracja uczestników

9:15 – 10:00

Przerwa powitalna

10:00 – 10:30

Uroczyste otwarcie konferencji

Część seminaryjna

10:30 – 11:30

Jak wzmocnić kondycję psychiczną dzieci i młodzieży we współczesnym systemie edukacji?

Ryszard Izdebski, psycholog, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Centrum Psychoterapii w Krakowie

11:30 – 11:40 Prezentacja założeń przedsięwzięcia i nagrodzonych prac II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem "Kosmiczny świat"

11:40 – 12:00

Przerwa kawowa

12:00 – 13:00

Zmiana w systemie państwowym, zmiana w systemie szkolnym i zmiana w systemie rodzinnym – konsekwencje dla nauczycieli, rodziców i uczniów

Ryszard Izdebski, psycholog, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Centrum Psychoterapii w Krakowie

13:00 – 15:00

Przerwa na obiad

Część warsztatowa

15:00 – 18:00

Warsztaty dla uczestników:

 1. Higiena i emisja głosu nauczyciela
  Barbara Cyl, logopeda, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 2. Kalkografia w pracy z dziećmi – małe formy graficzne inaczej
  Iwona Bogatko, plastyk, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 3. Warsztaty rękodzieła – sutasz dla początkujących
  Monika Jerominek, plastyk, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 4. Taniec w pracy z dziećmi i młodzieżą
  Anna Kieltyka, pedagog, instruktor tańca

Przerwa kawowa: 16:30 – 16:50

18:30

Uroczysta kolacja

Dzień II – 16 października 2015 r.

8:00 – 9:00

Śniadanie

9:00 – 10:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Ryszard Dasiewicz – Nikifor z gliwickiej Cepelii + zapoznanie z działalnością Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic

Ewa Liszka – starszy kustosz, kierownik Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic

Część warsztatowa

10:00 – 13:00

Warsztaty dla uczestników:

 1. Higiena i emisja głosu nauczyciela
  Barbara Cyl, logopeda, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 2. Kolorem dmuchane – czyli jak tworzyć z dziećmi kompozycje barwne zawsze udane… (technika dekalkomanii)
  Iwona Bogatko,plastyk, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 3. Warsztaty rękodzieła – sutasz dla początkujących
  Monika Jerominek, plastyk, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,
 4. Tworzenie strategii PR – owej szkoły – promocja szkoły w środowisku lokalnym
  Beata Cielecka, specjalista ds. PR i marketingu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach,

Przerwa kawowa: 11:30 – 11:50

13:00 – 13:20

Podsumowanie i zakończenie konferencji

13:20 – 14:30

Obiad

 

O prelegencie:

Ryszard Izdebski – psycholog kliniczny i pedagog, kierownik Zespołu Hospitalizacji Domowej Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie zajmuje się psychoterapią młodzieży oraz terapią rodzin. Posiada certyfikat psychoterapeuty i certyfikat superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Uprawia działalność profilaktyczną w mediach oraz wielu stowarzyszeniach i środowiskach. Jest dyrektorem Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii oraz Krakowskiego Instytutu Psychoterapii Stowarzyszenia Siemacha. (www.centrumpsychoterapii.org/zespol/)

 

O prowadzących warsztaty:

Iwona Bogatko – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej (Wychowanie Plastyczne, specjalizacja Rzeźba) i Studiów Podyplomowych (Sztuka). Ceramika i wzbogacone techniki plastyczne to jej pasja. Doświadczony nauczyciel, wykładowca. Prywatnie niepoprawny optymista i dobra dusza Pracowni Wychowania.

Beata Cielecka – specjalista ds. PR i marketingu w ROM-E Metis w Katowicach. Z wykształcenia kulturoznawca, z 10-letnim stażem pracy w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika. Hobbystycznie od dwóch lat redaktor naczelna portalu Kinoplay.pl

Barbara Cyl – nauczyciel konsultant ROM-E Metis w Katowicach, logopeda. Jako pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Prowadzi szkolenia z zakresu higieny i emisji głosu. Organizuje specjalistyczne konferencje, poświęcone specyfice pracy z dziećmi z zaburzeniami głosu i mowy.

Anna Kieltyka – instruktor tańca ludowego, tańców narodowych, salsy, podstaw tańców estradowych. Pracuje jako nauczyciel rytmiki w przedszkolu. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zespołów: regionalnych zespołów pieśni i tańca, zespołu tańca estradowego, zespołów tańców użytkowych (salsa), zespołów ekspresji ruchowej.

Monika Jerominek – plastyk, zajmuje się malarstwem olejnym i akwarelowym, technologią malarstwa, grafiką, upowszechnianiem kultury plastycznej, metodyką zajęć plastycznych, ekspresją twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, nauką pisania ikon. Od 2010 roku jest wykładowcą w Śląskiej Szkole Ikonopisarskiej. Interesuje się ponadto biżuterią sutaszową oraz wszelkimi technikami eksperymentalnymi.

Warunki uczestnictwa

Koszt udziału: 360 zł

Termin płatności: 2 października 2015 r.

O udziale w konferencji / seminarium decyduje dokonanie wpłaty po uprzednim zgłoszeniu się online.

Prosimy o wpłatę na konto:

ING Bank Śląski S.A.
94 1050 1214 1000 0090 7749 6066

z dopiskiem: 2K

Serdecznie zapraszamy i oczekujemy na spotkanie z Państwem!

Koordynatorzy konferencji:

Wioleta Baraniak
e-mail: wbaraniak@metis.pl
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 153

Katarzyna Jaworska
e-mail: kjaworska@metis.pl
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 102

Opublikowano Kategorie Archiwum